Utfärdare godkända enligt Svensk Miljöbas

Organisationerna nedan uppfyller de krav på utfärdare som Svensk Miljöbas ställer. De har därigenom rätt att tilldela företag och andra organisationer som uppfyller samtliga krav på verksamheter ett miljödiplom med Svensk Miljöbas logotyp. Ta gärna in offert från flera utfärdare så att ni kan jämföra stöd, hjälp och priser. 

Länkar till utfärdarnas hemsidor finns under Medlemmar

COWI AB
Miljödiplomerar verksamheter i Västra Götaland. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Maria Hedqvist - mhe@cowi.com

Dekra Industrial AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela Sverige. Godkänd till 31 mars 2023.
Kontakt: Max Öberg - max.oberg@dekra.com

EHS-Solutions AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige under varumärket Miljödiplom Syd. Godkänd till 2023-12-31.
Kontakt: Johan Larsson - johan@miljodiplomsyd.se

Eskilstuna Strängnäs Energi & Miljö AB
Miljödiplomerar verksamheter i Eskilstuna och Strängnäs kommun. Godkänd till december 2022.
Kontakt: Kjell Philipson - kjell.philipson@esem.se

Järfälla kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Järfälla kommun. Godkänd till februari 2021.
Kontakt: Kajsa Öberg – kajsa.oberg@jarfalla.se

Jönköpings kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Jönköpings kommun. Godkänd utfärdare till 2024-01-31.
Kontakt: Eva Göransson - eva.goransson2@jonkoping.se

Miljöförvaltningen Göteborgs Stad
Miljödiplomerar verksamheter i Göteborg, Ale, Alingsås, Härryda, Kungsbacka, Kungälv, Lerum, Lilla Edet, Mölndal, Partille, Stenungsund, Tjörn och Öckerö. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Elin Lundin – elin.lundin@miljo.goteborg.se

Miljöstegen i Stockholm ekonomisk förening
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Har avtal med Stockholms stad om miljödiplomering. Godkänd utfärdare till 2023-12-31.
Kontakt: Annika Johansson – annika.johansson@miljostegen.se

Miljöstrategen i Jönköping AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige. Godkänd till december 2020.
Kontakt: Jens Ottosson - jens@miljostrategen.se

Rambo AB
Rambo AB har avslutat sitt utfärdarskap. Miljödiplom utfärdade av Rambo AB är fortsatt giltiga i enlighet med giltighetstiden på respektive miljödiplom.

Ramboll Sverige AB (tidigare RSM&CO AB)
Miljödiplomerar verksamheter i hela Sverige. Godkänd till mars 2021.
Kontakt: Lina Hult - lina.hult@ramboll.se

SamCert AB
Miljödiplomerar verksamheter i Göteborgs- och Stockholmsregionen samt i Bohuslän. Godkänd till januari 2022.
Kontakt: Ann-Sofie Gustafsson - ann-sofie@samcert.se

SEE U Halmstad AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Hanna Berggren - hanna.berggren@seeu.se

Sustema AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Har avtal med Stockholms stad om miljödiplomering. Godkänd utfärdare till 2023-12-31.
Kontakt: Ellinor Avsan – ellinor.avsan@sustema.se

Uddevalla kommun
Uddevalla kommun har avslutat sitt utfärdarskap. Miljödiplom utfärdade av Uddevalla kommun är fortsatt giltiga i enlighet med giltighetstiden på respektive miljödiplom.

Utmärkt Miljö
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Godkänd till december 2021.
Kontakt: Maria Pettersson - kontakt@utmarktmiljo.se

ViaTellus Miljökonsult
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Godkänd utfärdare till 2024-03-31.
Kontakt: Johanna Frej - johanna.frej@viatellus.se

Yggdrasil Miljömanagement AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Godkänd till september 2022.
Kontakt: Petra Michélsen - Petra Michelsen

Örebro kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Örebroregionen. Godkänd utfärdare till 2024-02-28.
Kontakt: Kristian Hellström - kristian.hellstrom@orebro.se

Uppdaterad 2019-03-07

» Läs mer om hur din organisation kan bli utfärdare