Utfärdare godkända enligt Svensk Miljöbas

Organisationerna nedan uppfyller de krav på utfärdare som Svensk Miljöbas ställer. De har därigenom rätt att tilldela företag och andra organisationer som uppfyller samtliga krav på verksamheter ett miljödiplom med Svensk Miljöbas logotyp. Ta gärna in offert från flera utfärdare så att ni kan jämföra stöd, hjälp och priser. 

Länkar till utfärdarnas hemsidor finns under Medlemmar

COWI AB
Miljödiplomerar verksamheter i Västra Götalandsregionen. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Maria Hedqvist - mhe@cowi.se

Dekra Industrial AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela Sverige. Godkänd till mars 2018.
Kontakt: Max Öberg - max.oberg@dekra.com

EHS-Solutions AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige under varumärket Miljödiplom Syd. Godkänd till december 2018.
Kontakt: Johan Larsson - johan@miljodiplomsyd.se

Eskilstuna Energi & Miljö AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela Sverige. Godkänd till december 2017.
Kontakt: Susanna Thörn - susanna.thorn@eem.se

Järfälla kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Järfälla kommun. Godkänd till februari 2021.
Kontakt: Per Nordenfalk – per.nordenfalk@jarfalla.se

Jönköpings kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Jönköpings kommun. Godkänd till januari 2019.
Kontakt: Eva Göransson - eva.goransson2@jonkoping.se

Miljöförvaltningen Göteborgs Stad
Miljödiplomerar verksamheter i Göteborg, Ale, Alingsås, Härryda, Kungsbacka, Kungälv, Lerum, Lilla Edet, Mölndal, Partille, Stenungsund, Tjörn och Öckerö. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Elin Lundin – elin.lundin@miljo.goteborg.se

Miljöstegen i Stockholm ekonomisk förening
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Har avtal med Stockholms stad om miljödiplomering. Godkänd till december 2018.
Kontakt: Annika Johansson – annika.johansson@miljostegen.se

Miljöstrategen i Jönköping AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige. Godkänd till december 2020.
Kontakt: Jens Ottosson - jens@miljostrategen.se

Rambo AB
Miljödiplomerar verksamheter i mellersta Bohuslän, i första hand Lysekil, Munkedal, Sotenäs och Tanum. Godkänd till februari 2019.
Kontakt: Leif Larsson - leif.larsson@rambo.se

RSM&CO AB (tidigare Askengren & Co AB)
Miljödiplomerar verksamheter i hela Sverige. Godkänd till mars 2021.
Kontakt: Lina Hult - lina.hult@rsmco.se

SamCert AB
Miljödiplomerar verksamheter i Göteborgs- och Stockholmsregionen samt i Bohuslän. Godkänd till januari 2022.
Kontakt: Ann-Sofie Gustafsson - ann-sofie@samcert.se

SEE U Halmstad AB
Miljödiplomerar verksamheter i södra Sverige. Godkänd till januari 2021.
Kontakt: Hanna Berggren - hanna.berggren@seeu.se

Sustema AB
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Har avtal med Stockholms stad om miljödiplomering. Godkänd till december 2018.
Kontakt: Ellinor Avsan – ellinor.avsan@sustema.se

Uddevalla kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Uddevalla kommun. Godkänd till december 2018.
Kontakt: Pia Svensson - pia.svensson@uddevalla.se

Utmärkt Miljö
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Godkänd till december 2021.
Kontakt: Maria Pettersson - kontakt@utmarktmiljo.se

ViaTellus Miljökonsult
Miljödiplomerar verksamheter i hela landet. Godkänd till mars 2019.
Kontakt: Johanna Frej - johanna.frej@viatellus.se

Örebro kommun
Miljödiplomerar verksamheter i Örebroregionen. Godkänd till februari 2019.
Kontakt: Kristian Hellström - kristian.hellstrom@orebro.se

Uppdaterad 2017-06-14

» Läs mer om hur din organisation kan bli utfärdare